Asus Zenfone 9 je kompaktní telefon s gimbalovým fotoaparátem

Asus Zenfone 9 je kompaktní telefon s gimbalovým fotoaparátem

Zenfone 9, stejně jako loňský 8, je vzácný telefon Android, který upřednostňuje kompaktní velikost před maximalizací displeje nebo velikosti baterie. Buď stále mým srdcem! Ale novým příběhem tohoto roku je fotoaparát a stabilizační systém telefonu: místo pouhého pohybu jednoho prvku objektivu pro kompenzaci chvění fotoaparátu, celý hlavní fotoaparát — čočka, senzor, všechno — to se pohybuje. Jde o jedinečný přístup k boji s některými z největších nepřátel mobilní fotografie: slabé osvětlení a roztřesené video.

Zenfone 9 je malý, ale výkonný a pokračuje v tradici 8-ky v balení prémiových specifikací do kompaktního telefonu. Displej je 5,9palcový 1080p OLED s hladkou obnovovací frekvencí 120 Hz a telefon používá čipovou sadu Snapdragon 8 Plus Gen 1 – nejnovější a nejlepší od Qualcommu. Základní model obsahuje 8 GB RAM a 128 GB úložiště a telefon má certifikaci IP68.

Použitelnost jednou rukou je pro Zenfone 9 nejvyšší prioritou.

Součástí balení je 4 300 mAh baterie, která podporuje 30W rychlé nabíjení, a adaptér, ale bezdrátové nabíjení podporováno není. Zadní panel telefonu je vyroben z texturovaného kompozitního plastu, i když rám je pevný hliníkový, a přední panel je chráněn Gorilla Glass Victus. A je tu konektor pro sluchátka! Jak přemýšlivý.

Na zadním panelu Zenfonu 9 jsou pouze dvě zadní kamery, což je naprosto v pořádku: není zde žádný nadbytečný makro senzor ani hloubkový senzor. 50megapixelový snímač hlavního fotoaparátu a objektiv se světelností f/1,9 jsou hvězdami show s tím, co Asus nazývá 6osým hybridním gimbal stabilizátorem OIS/EIS. Pod tím je 12megapixelový ultraširokoúhlý fotoaparát, který plní dvojnásobnou funkci jako makro fotoaparát, plus 12megapixelový přední selfie fotoaparát.

Stabilizátor hlavního fotoaparátu kompenzuje pohyb osy x a y (ze strany na stranu a nahoru a dolů), ale také využívá informace z gyroskopu ke korekci náhlých pohybů osy z vpřed a vzad. Asus říká, že díky tomu je fotoaparát schopen tři stupně kompenzace pohybu ve srovnání s jedním v Zenfone 8, který používá tradiční OIS. Lepší kompenzace otřesů znamená, že fotoaparát by měl být schopen používat delší časy závěrky a zachytit více světla při slabém osvětlení, což má za následek lepší detaily a barvy. Je to robustnější systém než obvyklý OIS nebo dokonce stabilizace založená na senzorech, kterou Apple používá u některých fotoaparátů iPhone 13.

50megapixelový hlavní fotoaparát nahoře, 12megapixelový ultraširoký dole

Začlenění tohoto typu stabilizace vyžadovalo přehodnocení způsobu připojení jednotky fotoaparátu k procesoru. Kabel, který je spojuje, musel být kratší a uložený ve tvaru písmene S, nikoli přeložený. Samotná páska je také měkčí, aby na modul fotoaparátu působila menší setrvačností. To vše je samozřejmě skryto uvnitř telefonu mimo dohled, ale výsledky jsou vidět na povrchu: s fotoaparátem v režimu videa skutečně vidíte, jak se celý fotoaparát pohybuje pod pevným velkým externím prvkem objektivu. Vážně, to je divočina.

Zenfone 9 se bude v USA prodávat odemčený, ale cena bude teprve určena; v Evropě to bude stát 799 EUR, což je asi… 800 USD (omlouvám se za vaši měnu, evropští přátelé). Nejprve bude k dispozici na Tchaj-wanu, Hongkongu a některých částech Evropy.

Foto Allison Johnson / The Verge

Leave a Comment

Your email address will not be published.