Čína hraje důležitou roli v produkci surovin pro solární průmysl po celém světě.

Čína vyhrála postupné ukončování německých dodávek plynu

Ale s jakými obchodními partnery? Připomínáme, že je jen malá část trhu, kterou neovládá Čína. Takže bez Číny bude energetický přechod velmi rychle zastaven. A: Nejen Německo plánuje změnu energetických trendů – na solární energii by se ráda hodně spoléhala i samotná Čína.

Čína hraje důležitou roli v produkci surovin pro solární průmysl po celém světě. (Zdroj: Grafika: Heike Aßmann/t-online)

Do zelené energie chtějí navíc investovat i další země a Spojené státy. “Mohlo by zde dojít k obrovským překážkám v zásobování,” varuje ředitel institutu Andreas Betts.

Za něj lze vyvodit pouze jeden závěr: „Máme velmi vysokou technologickou závislost na Číně, takže výroba evropské fotovoltaické energie by měla začít už nyní,“ trvá na svém odborník.

Vědomosti jsou stále v Německu

Již na počátku roku 2000 se solární průmysl v Německu rozvíjel se společnostmi jako Q-Cells a Solarworld. Ale jak zmizely státní dotace, zmizel i průmysl. Mezeru na trhu opět zaplnily čínské společnosti. Německo se této asijské zemi již dávno vzdalo své bývalé průkopnické role.

Bett i Bardt zdůrazňují, že know-how je stále v Německu. „Zařízení, které Číňané vyrábějí, je od německých výrobců strojů,“ říká například Bardt.

Ministr hospodářství Habeck navštívil německou solární společnost Meyer Burger: „Zelený“ politik chce posílit ekonomiku země, ale mnoho německých firem je také závislých na Číně, pokud jde o meziprodukty.
Ministr hospodářství Habeck navštívil německou solární společnost Meyer Burger: „Zelený“ politik chce posílit ekonomiku země, ale mnoho německých firem je také závislých na Číně, pokud jde o meziprodukty. (Zdroj: tisková fotografie Meyer Burger)

Bett dokonce věří, že se Německu brzy podaří znovu získat důležité postavení na světovém průmyslovém trhu. “Výzkumné prostředí v Německu je stále vynikající. Ve Fraunhofer ISE máme stále nějaké světové rekordy v solárních článcích. Technologie je připravena k přenosu,” říká Betts.

Čína přijímá nové inovace rychle a levně

Bardt je na druhou stranu kritičtější. “Abychom prosperovali, potřebujeme nejprve průlomovou inovaci.” A i kdyby tomu tak bylo, “jakmile se technologie opět stane standardem, ostatní země ji napodobí za výhodnějších podmínek.”

Zejména němečtí výrobci strojů jsou s těmito obavami obeznámeni. Čínské společnosti již v minulosti získaly přístup k evropskému know-how v mnoha odvětvích, například prostřednictvím vynucených společných podniků, aby je zkopírovaly.

Na druhou stranu nezávislá výroba v Německu je spojena s vysokými náklady. Nejenže by to pocítili zákazníci, ale Bardt tuší, že vývoj může být pomalejší.

Konflikt s Čínou by mohl ohrozit prosperitu

Německo tak stojí před stejným dilematem jako kdysi s Ruskem: zvyšovat závislost na partnerovi je levné a vhodné, ale cenu převzatého rizika nelze předem odhadnout.

Leave a Comment

Your email address will not be published.