IMG_ALT

Dvojník Maggie Thatcherové? Liz Truss by mohla následovat Borise Johnsona

Osobnost týdne: Liz Truss
Johnsona následuje duo Maggie Thatcher

Od Wolframa Weimera

V mocenském boji o nástupce Borise Johnsona má Liz Truss největší šanci na vítězství. Toryská základna ji miluje, protože v ní vyvolává různé vzpomínky na ikonického premiéra. Hraje roli tak drze, že působí jako velmi odlišný konzervativec.

Liz Truss má v průzkumech velký náskok a dokonce i mezi britskými bookmakery. Podle sázkařské burzy Smarkets má nyní 90,9 procentní šanci na výhru, aby nahradila Borise Johnsona. Necelé čtyři týdny poté, co britský premiér oznámil svou rezignaci, členové Konzervativní strany vybírají nástupce. Do 2. září může volit kolem 200 000 členů strany, ale bylo by zázrakem, kdyby Truss ve volbách prohrál s bývalým ministrem financí Rishi Sunakem.

307269092.jpg

Truss se momentálně dobře směje.

(Foto: foto aliance / empics)

Základna party je mu tak drahá, protože Truss mnohým toryům připadá jako návrat od Margaret Thatcherové. Konzervativci uctívají Železnou lady, která vládla Velké Británii v letech 1979 až 1990 jako první britská premiérka. A Liz Trussová systematicky pracovala na tom, aby s ní byla spojena legenda o Thatcherové. Truss sdílela fotky, na kterých znovu vytváří slavné fotky Thatcherové. Někdy nosí při televizní debatě staromódní bílou mašli – stejně jako Thatcherová před kamerami v roce 1979. Jindy se na válečné lodi nebo pod kapotou tanku staví do správné pózy Thatcherové. Na návštěvě Moskvy měla na sobě dlouhý kabát a velmi hustou kožešinovou čepici – stejně jako Thatcherová před 35 lety.

Příslib tenkého státu

Truss je za tuto pronásledovanou fotografii hodně zesměšňována – ale zároveň dosahuje vytouženého cíle spojit se s Thatcherovou. To posiluje vyprávění. Její fanoušci ji oslavují jako „novou Maggie“, i proto, že zastupuje podobně ponuré pozice: jasnou linii agresivní ekonomické liberálky, která s otevřeným poklopem vystupuje proti levicové módě a veškerému etatismu.

Ministr zahraničí „zruší zastaralou ekonomickou ortodoxii a povede naši ekonomiku konzervativním způsobem,“ píše ministr financí Nadhim Zahawi v článku pro noviny Telegraph. Sám Zahawi kandidoval na premiéra, ale nyní podporuje Trusse. Stejně jako Thatcherová slibuje okamžité snížení daní a chce občanům ušetřit 30 miliard liber zrušením poplatku za palivo a snížením příspěvků na sociální zabezpečení. Je také proti vyšší korporační dani od příštího jara.

Venku odbočila vlevo doprava

Liz Truss ale také vycvičila některé prvky Thatcherové do svého způsobu mluvy – překonávání dlouhých pauz se silným úsměvem jako stará žena nebo naservírování gest připomínajících pantomimu pro agresivní jazykové šablony.

Když Trussová volá po snížení daní, chválí britské zbrojení a železnici proti Rusku, zní to jako Thatcherová, ale nezní to jako její životopis. Protože pochází z rodiny odpůrců Thatcherové se zjevně levicovým postojem. Její otec, profesor matematiky, a její matka, která byla učitelkou, často brali Liz a její tři sourozence na levicové demonstrace a pochody míru.

Ještě jako studentka na Oxfordské univerzitě se prosadila jako prezidentka „Liberální demokratické společnosti“ s požadavky, které by za normálních okolností přiměly konzervativce zalapat po dechu, jako je zrušení monarchie.

Nebo spíš kopii Johnsona?

Ještě jako mladší poslankyně se prezentovala jako liberálka a modernistka a i jako ministryně hlasovala v referendu v roce 2016 pro setrvání v EU. Od té doby, co byla strana a klub vytvořeny jako bojová síla proti brexitu, se však jejich postoj změnil v úplný opak. Od té doby vypadala, jako by brexit sama vymyslela. A libertariánské základy thatcherismu prosazuje tak hlasitě, jako by si to sama vysnila u socialistického kuchyňského stolu svých rodičů. Jejich dnešní projevy jsou prostě proklamacemi volného obchodu, vlastenectví a konzervatismu. Zdá se, že z jejich liberálního života před Brexitem se nic nedochovalo.

Tyto změny v postavení jí dávají náboj, aby byla obzvláště oportunistická a vypočítavá. Proto je zarytí fanoušci Thatcherové nevnímají jako obhájce silného přesvědčení. A politická opozice ji očerňuje jako její vlastní herečku, proto ji úvodník Guardianu nevidí jako novou inkarnaci Thatcherové, ale jako potomka Borise Johnsona. Truss je to jedno – její strategie udělat kariéru dvojnice Thatcherové se zdá být funkční.

(Tento článek byl poprvé publikován v úterý 2. srpna 2022.)

Leave a Comment

Your email address will not be published.