Helmut Marko (Red Bull)

Elektronické hlasování pro pravidla motoru 2026 bylo znovu odloženo

(Motorsport-Total.com) – Jedním z nejhůře střežených tajemství Formule 1 je, že Porsche vstoupí do první třídy v roce 2026 jako partner a spolumajitel týmu Red Bull. Dokud však nebudou existovat žádné konečné předpisy pro motory pro rok 2026, nebude v této věci zveřejněno žádné oficiální oznámení.

Helmut Marko už nepopírá, že lze dosáhnout dohody s Porsche

Přiblížit

V koncernu Volkswagen ve Wolfsburgu chtěli jít až jako poslední možnost, až budou pravidla skutečně nastavena. V zákulisí se stále vyjednávají podrobnosti. Například počet hodin povolených na zkušební stolici motoru a dodatečné zkušební stolici pro nováčky (např. Porsche).

Další otázkou, která je stále v jednání, je materiál pístu. Ferrari, Mercedes & Co trvají na dalším používání oceli, protože jim dává výhodu, pokud jde o zkušenosti. Porsche chce přejít na hliník. Teprve až budou tyto detaily konečně objasněny, může Porsche poslat oficiální tiskovou zprávu o svém vstupu do Formule 1.

Elektronické hlasování bylo opět odloženo na 2. srpna

Vlastně to téma už mělo být dávno hotové. Naposledy bylo elektronické hlasování Světové rady FIA Motorsport naplánováno na 2. srpna. To bylo opět odloženo mimo jiné kvůli neshodám na výše zmíněná témata. Podle zpráv již neexistuje úplný rozbíječ obchodů. Chce to ale trochu více času.

Nový termín elektronického hlasování byl stanoven na 8. srpna. Výsledky však nelze očekávat okamžitě. Když delegáti 26 Světové rady obdrží hlasovací dokumenty, mají obvykle několik dní na odevzdání svého hlasu. O letních prázdninách to může trvat až týden.

Od „Marockého úniku“: Už žádné popírání

Od té doby jsi v Red Bullu “Marocký únik” zdržet se popírání nadcházející dohody s Porsche. Problém je „celkem jednoduchý,“ řekl Helmut Marko v rozhovoru pro ‘Motorsport-Total.com’: „Rozhodnutí představenstva VW zní: Pokud technické předpisy splňují kritéria, pak mají mandát jít do Formule 1. .”

„Týká se to především nákladových limitů, udržitelnosti, bezemisního benzínu, stejných příležitostí jako noví účastníci, konkrétně větší kapacity zkušebních stolic a podobně. Z čistě formálního hlediska však tato nová úprava zatím neexistuje. Prezident FIA tak údajně učiní v hlasovacím e-mailu, který bude brzy doručen na pódium. Teprve pak to oficiálně začalo,“ řekl konzultant Red Bullu.


Úniky: Porsche kupuje 50 procent Red Bullu!

Začíná to být konkrétnější: díky úniku z antimonopolních úřadů víme, že Porsche převezme 50 procent projektu Formule 1 od Red Bullu! Další videa z Formule 1

Důvody, proč Ferrari, Mercedes & Co. domluvit detaily do posledního. Zaprvé: “Špičkoví psi se ze sebe snaží dostat to nejlepší,” ukazuje Marko pochopení – a dodává: “Čím méně času musí nováčci snášet, tím lépe pro ty zavedené.” Možná, navrhl, hrát trochu taktiku prokrastinace.

Red Bull Powertrains: Příprava na nástup do Porsche

V Milton Keynes jsou ale přípravy stále v plném proudu. Red Bull Powertrains, kde se bude v budoucnu vyrábět většina pohonů Porsche, zvýšil počet zaměstnanců na 300 lidí. “Právě pracují na regulaci 2026. Pokud se objeví nový výrobce, můžete spolupracovat,” vysvětlil Marko.

Jedna věc se nyní také vyjasnila: Porsche s největší pravděpodobností převezme pouze 50procentní podíl v Red Bullu, ale ne v B-Team AlphaTauri. Red Bull Racing a AlphaTauri však budou i po roce 2026 používat stejné pohonné ústrojí, aby se maximalizovaly technické synergie. “Ano, bylo to plánované,” potvrdil Marko.

Celý rozhovor s konzultantem Red Bull Motorsport Helmutem Markem, vedený v sobotu ráno na okraji maďarské Grand Prix na Hungaroringu, se objeví na platformě Motorsport Network Germany (Motorsport-Total.com, Formel1.de & Motorsport.com Germany ).

Leave a Comment

Your email address will not be published.