Pirates Strike Monday (obrázek ikony)

Krypto loupež: Hackeři vyprázdní účet poskytovatele finančních služeb a zbyde jen 600 eur

Nomádský most
Ze 186 milionů na pouhých 638 eur: desítky hackerů vyprázdní účty poskytovatelů finančních služeb

Pirates Strike Monday (obrázek ikony)

© Ryan McVay/Getty Images

Znovu a znovu se hackeři dostávají do titulků s velkolepými nájezdy na společnosti zabývající se kryptoměnami. Málokdo byl zatím zasažen tak silně jako Nomad Bridge. Téměř všechny firemní účty byly vyprázdněny ve velmi krátké době. Zbývá jen pár stovek eur.

Najednou se vše seběhlo velmi rychle. Poté, co si poskytovatel finančních služeb v oblasti kryptoměn Nomad Bridge během posledních několika měsíců pomalu vybudoval stále větší zásoby různých měn, křivka v pondělí náhle nabrala klesající tendenci. V pondělí pak byly účty prázdné. Zdá se ale, že společnost měla při katastrofě alespoň trochu štěstí.

Jak k odcizenému účtu došlo, stále není zcela objasněno. Zatím je jasné jen to, že bezpečnostní chyba společnosti umožňovala přístup k účtům – a toho bylo zneužito. “Vyšetřování probíhá,” potvrdil Nomad Bridge v prohlášení pro stránky jako Bloomberg. Přední analytické a datové společnosti měly za úkol dostat se k jádru útoku. „Cílem společnosti Nomad je identifikovat příslušné účty a sledovat a získat zpět aktiva.

Spousta otevřených otázek

Je pozoruhodné, že se nejedná o útok jedné postavy. Nejméně 40 různých účtů se napojilo na peněženky společnosti a převádělo z nich prostředky ve stovkách transakcí. Je pozorováno, že stejné množství bylo často „staženo“. Při 200 transakcích bylo odepsáno pouze 202 440 725 413 jednotek USDC.

Skutečnost, že zasáhlo tolik různých útočníků, by mohla zpětně firmě prospět. Alespoň někteří hackeři jsou zjevně bílí klobouky. Hackeři, kteří nesledují kriminální cíle, ale chtějí svými útoky upozornit na bezpečnostní mezery, jsou tzv. Zdá se, že skupina z nich byla zapojena do loupeže Nomad Bridge, aby ušetřila peníze od jiných hackerů.

Alespoň to tvrdí uživatel Twitteru Notifiy_xyz, který tvrdí, že udělal totéž, když byl členem skupiny. “Mám v plánu nemovitost vrátit. Momentálně stále čekám na oficiální oznámení týmu Nomad,” oznámil na Twitteru. Kryptoměny jsou prý bezpečné a nepřevoditelné po prvním převodu. Kolik peněz se tímto způsobem ušetří, zatím není jasné.Kybernetická válka proti Rusku: Anonymní hackeři zveřejňují nová videa

Nebyl to první útok tohoto druhu

Nomad Bridge je jen jedním z několika prodejců, kteří se v posledních měsících stali terčem takového útoku. Takzvané mosty v poslední době stále častěji nahrazují velké kryptoměnové burzy jako hlavní cíl hackerských útoků. Bridges jsou poskytovatelé služeb, kteří umožňují převod aktiv kryptoměn z jednoho blockchainu do druhého. K tomu si však musí sami sehnat příslušné finanční prostředky. Vzhledem k tomu, že software používaný k výměně různých blockchainů je složitý, a proto potenciálně náchylnější k chybám, jsou zvláště atraktivní pro útoky. Podle analytické společnosti Elliptic byla jen za letošní rok z útoků na mosty ukradena miliarda dolarů.

Prameny: Bloomberg, Cvrlikání

Leave a Comment

Your email address will not be published.