Microsoft a Alphabet zaostávají za očekáváním

Microsoft a Alphabet zaostávají za očekáváním

Dtechnologický průmysl nadále přináší špatné zprávy. Poskytovatel softwaru Microsoft a Alphabet Holdings, která je napojená na internetovou skupinu Google, oznámily po úterním uzavření burzy mírně horší než očekávané obchodní výsledky. Zpočátku byla reakce akciového trhu omezená, možná kvůli obavám z nejhoršího. Akcie Microsoftu po několika hodinách mírně klesly, zatímco akcie Alphabet vzrostly o více než 2 procenta.

Microsoft oznámil, že v posledním čtvrtletí fiskálního roku 2021/2022, který skončil 30. června, vzrostly tržby o 12 procent na 51,9 miliardy dolarů. Analytici očekávali průměr 52,4 miliardy. Čistý zisk činil 16,7 miliardy. USD, tedy 2 procenta. více a zisk 2,23 USD na akcii zaostal o 6 centů za očekáváním.

Softwarová skupina již na začátku června trochu snížila laťku a mírně upravila své prognózy kvůli negativnímu vlivu měny. Společnost nyní navíc ve své čtvrtletní zprávě poukázala na řadu dalších potíží: Například prodeje reklam Microsoftu s kariérní platformou LinkedIn a jeho vyhledávačem Bing byly o 100 milionů dolarů nižší, než se očekávalo. Přerušení výroby v Číně kvůli omezením způsobeným koronavirem by mohlo stát prodeje operačních systémů Windows více než 300 milionů dolarů. Propouštění by navíc stálo více než 100 milionů dolarů. Microsoft nedávno potvrdil, že snížil „malý počet“ pracovních míst. Podle zpráv médií bylo postiženo méně než jedno procento ze zhruba 180 000 pracovníků.

Microsoft rychle roste v oblasti cloud computingu

Podnikání v oblasti cloud computingu, které je analytiky obzvláště bedlivě sledováno, opět zaznamenalo silný růst, ale byl o něco nižší, než se očekávalo. Zde je platforma Azure jedním z nejdůležitějších produktů Microsoftu s nárůstem prodejů o 40 procent. V minulém čtvrtletí tržby Alphabetu vzrostly o 13 procent na 69,7 miliardy dolarů. USD, což je o něco méně, než se očekávalo. Čistý zisk klesl o 14 procent na 16,0 miliardy dolarů. USD a zisk 1,21 USD na akcii byl 7 centů pod očekáváním.

Mateřská společnost Google už zklamala svými výsledky za první čtvrtletí. Stěžuje si také na negativní dopad měny. Největší slabinou byl web YouTube s videem, který spoléhá na příjmy z reklamy. Jejich růst se ve druhém čtvrtletí dále zpomalil, tentokrát tržby vzrostly jen o 5 procent na 7,3 miliardy dolarů. Stejně jako Microsoft je i cloudové podnikání Alphabetu nadále motorem růstu, přičemž tržby tentokrát vzrostly o 36 procent na 6,3 miliardy dolarů.

Alphabet nyní také věnuje větší pozornost svým výdajům. Generální ředitel Sundar Pichai před několika týdny napsal svým zaměstnancům, že skupina chce po zbytek roku zpomalit tempo náboru. “Nejsme imunní vůči ekonomickým protivětrům.” Minulý týden oznámila služba pro zasílání textových zpráv Twitter a Snap, mateřská společnost sociální sítě Snapchat, neuspokojivé čtvrtletní údaje. Obě společnosti se zabývají především online reklamou. Twitter oznámil neočekávaný pokles tržeb uprostřed náročného prostředí reklamního průmyslu a nejistoty kolem vyjednaného prodeje společnosti Elonu Muskovi. Snap vykázal svůj nejpomalejší růst příjmů od IPO před pěti lety. Cena akcií společnosti Snap se od začátku roku snížila téměř o 80 procent.

V příštích dnech oznámí čtvrtletní výsledky také mateřská společnost Facebooku Meta, internetový prodejce Amazon.com a elektronická skupina Apple.

Leave a Comment

Your email address will not be published.