Rakouský kancléř Nehammer a maďarský premiér Orban po tiskové konferenci.

Nejlepší muž Vladimira Putina v Evropě

Trnem v oku ukrajinské solidarity

Politicky Orbánovu návštěvu Rakouska ovládl Vladimir Putin: maďarský premiér důrazně vyzval EU, aby přehodnotila svou strategii ve válce na Ukrajině. “V této podobě nelze vyhrát válku,” prohlásil ve Vídni. Místo toho je EU ohrožena scénářem válečného hospodářství s nedostatkem individuálního zboží a nezaměstnaností.

Rakouský kancléř Nehammer a maďarský premiér Orbán po tiskové konferenci. (Zdroj: Georg Hochmuth/dpa)

Není to poprvé, co se Maďar prezentuje jako trn v oku evropské solidarity s Ukrajinou. Stejně jako v jiných otázkách – právní stát, migrace, demokracie – se Orbán opírá o agresivní protipozici vůči zbytku EU. Během sobotního projevu v Rumunsku brojil proti kurzu západní Ukrajiny: „Sedíme v autě se čtyřmi defekty pneumatik,“ vysvětlil Orbán příznivcům. „Sankce Ruskem neotřesou“.

Jeho vystoupení v Rumunsku bylo také důležité, protože Orbán nebyl nad šířením čistě ruských propagandistických narativů. Například ohledně domnělého úpadku Evropy: Tvrdil, že evropské vlády v současnosti „padají jako kostky domina“ (i když vývoj ve Velké Británii, Estonsku a Itálii lze těžko srovnávat). Naznačil také, že Západ ignoroval bezpečnostní zájmy Moskvy, a proto nese částečnou vinu za ruskou invazi. V dálce byly v Kremlu slyšet zátky od šampaňského.

Nehammerova recenze na “Drahý Viktore”

Navzdory Orbánovým žvástům Nehammer na tiskové konferenci přivítal „milé Viktore“ vřelými slovy: Obě země spojuje „velmi hluboké přátelství“ s velkou důvěrou. V souladu s Orbánem nebyly povoleny téměř žádné dotazy ze strany tisku. O tématech jako rozpad demokracie a korupce v Maďarsku se vůbec nemluvilo.

Rakouský kancléř Nehammer svému protějšku alespoň kontroval v několika bodech: Zdůraznil význam cílených sankcí, jako např. pro elektronické součástky. Zároveň dal jasně najevo: “Sankce by měly více zasáhnout ty, proti kterým jsou namířeny, a ne poškozovat ty, kteří je ukládají.” Nehammer tedy naznačil, že škody v Evropě už nelze dlouho snášet – a alespoň tvrdil, že je svému hostu nablízku. Nehammer a Orbán také do značné míry souhlasili s bojem proti nelegální migraci. Poslední jmenovaný měl odcestovat domů spokojený.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ho kritizovala jen o týden později – aniž by Orbána osobně zmínila. V rozhovoru pro slovenský portál aktuality.sk zveřejněném v sobotu zdůraznila, že společné hodnoty EU jsou „nesmlouvavé“. „Všechny členské státy včetně Maďarska“ se hlásí k těmto hodnotám. Rasová diskriminace lidí znamená „porušení těchto hodnot“.

Leave a Comment

Your email address will not be published.