Gerhard Hegmann

Nekontrolovaná havárie: Čínská obří raketa se po návratu nad jihovýchodní Asii rozpadla

podnikání Nekontrolovaný pád

Čínská obří raketa se po návratu nad jihovýchodní Asii rozpadla

Stupeň čínské obří rakety Dlouhý pochod se řítí k zemi Stupeň čínské obří rakety Dlouhý pochod se řítí k zemi

Stupeň čínské obří rakety Dlouhý pochod se řítí k zemi

Zdroj: dpa/Li Gang

Číňané nechali vypadnout pódium své obří rakety Long March – výsledkem je sprška trosek z hořícího CZ-5B. Prý jsou nad Malajsií vidět požární stopy z trosek. Zatím nejsou zprávy o škodách.

Dvelký stupeň čínské střely CZ-5B spadl z vesmíru a rozbil se na četné kusy trosek v jihovýchodní Asii. Zatím není známo, zda jsou na zemi nějaké škody.

Americký úřad pro hlídání vesmíru v krátkém prohlášení uvedl, že 33 metrů dlouhý horní stupeň rakety o hmotnosti asi 20 tun vstoupil do zemské atmosféry nad Indickým oceánem. V sobotu večer obletěla sociální média videa, která podle všeho ukazovala trosky z raketového stupně hořící na obloze nad Kuchingem v Malajsii. Čínská média informovala o kolizi na moři, v takzvaném Suluském moři jižně od filipínského ostrova Palawan.

V posledních dnech panovaly obavy, že trosky z hořícího raketového stupně by mohly zasáhnout města s více než milionem obyvatel. První odhady říkají, že 88 procent světové populace žije v pravděpodobném místě havárie. Vzhledem k vysoké rychlosti fáze rakety před opětovným vstupem není možná přesná předpověď a varování před ohroženým regionem.

také číst

Logo Gazpromu na fasádě sídla společnosti v Petrohradě na fotografii pořízené v březnu

“Očekáváme kolizi někde mezi Japonskem a Kalifornií,” řekl Rolf Densing, ředitel mise Evropské vesmírné agentury ESA, WELT o velké scéně, kdy se čínská raketa CZ-5B vymkla kontrole z vesmíru. Ke srážce mělo podle propočtů dojít v 18:16.

také číst

Hlavní stupeň čínské rakety Dlouhý pochod 5B se o víkendu nekontrolovatelně zřítil

také číst

Advertorial Eurojackpot online

Vesmírní experti úzkostlivě sledovali trajektorii horního stupně rakety. S jejich pomocí byla pekingská vesmírná stanice dále rozšířena 24. července startem největší čínské rakety Dlouhý pochod 5B. Čína však nedodržuje mezinárodní zvyklosti a pravidla chování týkající se kontrolovaného opětovného vstupu vyhořelých raketových stupňů. Neexistuje na to žádný právně závazný předpis.

Původně se nehoda ve Španělsku považovala za možnou

Odborníci se už několik dní snaží určit místo havárie pomocí modelových výpočtů a radarových dat. Čím dále stupeň rakety klesá, tím přesněji dokáže předpovědět vstup do hustších vrstev zemské atmosféry. Zpočátku byl jako možná kolizní zóna pojmenován široký pás asi 9 000 km kolem rovníku, který by zahrnoval jižní části Evropy, jako je jižní Španělsko a oblast Středomoří. Stále více dat a letových projekcí pak ukazovalo, že letový koridor už nevede přes Evropu.

Mnoho odborníků nyní očekávalo srážku na moři a tedy scénář srovnatelný s květnem 2021, kdy do moře u Malediv dopadly také trosky z horního stupně CZ-5B. V květnu 2020 však domy poničily trosky ze střední školy v západoafrickém Pobřeží slonoviny.

Ředitel ESA Densing vyjádřil politování nad tím, že Čína neposkytla údaje o horním stupni rakety, aby mohla přesněji vypočítat trajektorii. “Bylo by lepší, kdybychom mohli získat orbitální data přímo z Číny.” Stejně jako u letecké dopravy se svět musí sejít v dohodě o využívání vesmíru, nazývané „řízení vesmírného provozu,“ řekl Densing.

Měla by být větší transparentnost. Rychle rostoucí počet objektů ve vesmíru, ať už jde o satelity nebo vesmírný odpad, je globálním problémem. “Použitelné oběžné dráhy Země jsou omezeným zdrojem,” říká Densing. “Musíme něco zanechat našim dětem.”

také číst

Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) jmenoval Jurije Borisova novým šéfem ruské vesmírné agentury

Ruská vesmírná agentura

Snad největší problém, pokud jde o likvidaci vesmírných aktivit, vzniká se zničením Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Rusko právě oznámilo odstoupení od společných aktivit po roce 2024. Evropané chtějí zůstat až do roku 2030. „ISS bude po skončení životnosti opět rozebrána a jednotlivé části budou řízeně sneseny,“ předpovídá Densing .

Zde si můžete poslechnout naše WELT podcasty

Pro zobrazení vloženého obsahu je nutný váš odvolatelný souhlas s přenosem a zpracováním osobních údajů, neboť poskytovatelé vloženého obsahu tento souhlas vyžadují jako poskytovatelé třetích stran [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Nastavením přepínače do polohy “zapnuto” s tím souhlasíte (což lze kdykoli odvolat). Patří sem také váš souhlas s předáním určitých osobních údajů do třetích zemí, včetně USA, v souladu s čl. 49 odst. 1 písm. a) GDPR. Více informací o tom najdete. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat pomocí přepínače a prostřednictvím ochrany soukromí v dolní části stránky.

„All in Stock“ je denní burza, kterou natočil obchodní redakční tým WELT. Každé ráno od 7 hodin s našimi finančními novináři. Pro burzovní experty a začátečníky. Přihlaste se k odběru podcastu na Spotify, Apple podcasty, Amazon Music a Deezer. Nebo přímo od RSS kanál.

Leave a Comment

Your email address will not be published.