Kryt fotoaparátu Samsung Galaxy S22 Ultra

Opravdu chci, aby můj příští telefon měl 10x periskopický fotoaparát

Robert Triggs / Android Authority

Řada iPhone 7 z roku 2016 znamenala velký krok vpřed pro zoom, když debutovala s 2x teleobjektivem a svět Androidu následoval její příklad a dokonce zvýšil náskok s 3x teleobjektivy. Pak jsme viděli velký skok vpřed v roce 2019, kdy Huawei a Oppo debutovaly 5x a 6x periskopové kamery.

Nedávné smartphony Ultra od společnosti Samsung ještě zvýšily náskok a přinesly fotoaparáty s 10x periskopickým zoomem. A to je určitě něco, co bych rád viděl na zařízeních jiných výrobců.

Příbuzný: Možná budete chtít použít 30x zoom od Samsungu

Ještě blíž k akci

Galaxy S21 Ultra i Galaxy S22 Ultra nabízejí 10MP periskopové kamery s 10x zoomem, což vám umožní dostat se ještě blíže k vašemu objektu/objektu než s fotoaparáty se 4x nebo 5x. Nejsou to první telefony s touto technologií, protože Huawei P40 Pro Plus ji představil již v roce 2020, ale telefony Samsung jsou dostupnější (a mohou spouštět aplikace Google ihned po vybalení).

Vyzkoušel jsem Galaxy S22 Ultra o několik týdnů dříve v tomto roce a střílečka 10x byla moje oblíbená věc. Tyto snímky rozhodně nejsou tak detailní jako fotografie pořízené 108MP primárním fotoaparátem a mezi čočkami je určitá barevná nekonzistence, ale stále je zde zdravé množství detailů. Podívejte se na některé ukázky níže.

Viděli jsme také, že výrobci chytrých telefonů používají teleobjektivy nebo periskopické fotoaparáty jako základ pro zoomy s delším dosahem, přičemž využívají technologii hybridního zoomu k překonání původního faktoru zoomu. Galaxy S21 Ultra a S22 Ultra se neliší. Ve skutečnosti je možné získat užitečné záběry 30x, ale to opravdu přijde na scénu a není vždy spolehlivé. Některé situace poskytují použitelné záběry 30x, zatímco jiné (zejména ty, které zahrnují složité textury nebo venkovní světlo) jsou docela špatné. Není neobvyklé, že při tomto zoomovém faktoru najdete pokrytá světla, nějaké rozmazání a duchy. Podívejte se na některé 30x ukázky níže, stejně jako doprovodné 10x verze.

10x zoom video je také věc

Jedna z více podceňovaných věcí na 10x fotoaparátu je, že můžete skutečně natáčet video s nativním 10x zoomem. Během nahrávání můžete také přepínat objektivy, i když je to omezeno na možnost kvality 4K/30fps místo 4K/60fps nebo 8K. Podívejte se na ukázku, kterou nahrál níže Android Authority recenzent Dhruv Bhutani.

Video nahrané při 10x poskytuje dobrou kvalitu, na rozdíl od téměř všech ostatních telefonů s tímto faktorem zoomu. V tomto ohledu budete v ideálním případě chtít stativ nebo gimbal pro maximální stabilitu, protože kombinace dálkového zoomu a videa může vytvářet roztřesené záběry ve srovnání s hlavním fotoaparátem.

Musí mít pro budoucí prémiové telefony?

Úhel fotoaparátu Samsung Galaxy S22 Ultra

Eric Zeman / Android Authority

Je zřejmé, že 30x je hit a pravděpodobně byste neměli používat 100x zoom na prvním místě, ale stále velmi oceňuji všestrannost 10x periskopické kamery. Docela mě ohromila schopnost zachytit věci, které by normálně byly na většině ostatních telefonů rozmazaným nepořádkem, jako jsou letadla létající nad hlavou nebo divoká zvěř.

Průvodce: Vysvětlení zoomu fotoaparátu — Jak funguje optický, digitální a hybridní zoom

Samozřejmě existují některé telefony, které také poskytují slušné výsledky 10x hybridního zoomu, jako je Pixel 6 Pro, ale naše vlastní testování ukazuje, že Samsung tato zařízení stále překonává s 10x. Nevadí, že Ultra telefony mohou jít ještě dále a získat užitečné výsledky přes 10x díky hybridnímu zoomu. Přidejte 10x video možnosti a máte nejflexibilnější platformu fotoaparátu na trhu.

Většině lidí bude stačit 2x až 5x fotoaparát, pokud chtějí na svém smartphonu opravdu dobrý zoom, ale i tak je skvělé mít na smartphonu tak široký rozsah ostření pro maximální flexibilitu. Doufejme, že v budoucnu uvidíme více ultraprémiových smartphonů s 10x fotoaparáty, protože je to určitě něco, co chci vidět při svém příštím nákupu.

Co si myslíte o 10x fotoaparátech?

58 hlasů

Leave a Comment

Your email address will not be published.