Sankce vůči Rusku: Citlivé ústupky – Zmírnění již probíhá

Sankce vůči Rusku: Citlivé ústupky – Zmírnění již probíhá

An Na pokladnách ruských supermarketů něco chybí: žvýkaček Orbit, které byly dosud nejprodávanějším zbožím, je stále méně. Výrobce – americký koncern „Mars“ – se z trhu nestáhl. Podle ruského obchodního listu Kommersant je důvodem to, že západní sankce zasahují i ​​do dásní. To je základ produktu, který Mars vyrábí v Petrohradě.

Surovina ze syntetických polymerů, kterou nabízejí i němečtí výrobci jako Wacker Chemie, je dodávána pod celním kódem patřícím do skupiny „Chemické produkty (…), včetně těch, které sestávají ze směsí přírodních produktů“. Podle zprávy je tato položka na sankčním seznamu.

A zjevně to není jediná chemikálie, která v ruských továrnách západních značek chybí. Suspenze některých barviv a emulgátorů způsobuje problémy i světovým výrobcům potravin, kteří většinou vyrábějí lokálně.

také číst

Proto se nyní chtějí obrátit na svou bruselskou lobbistickou skupinu Food Drink Europe, aby se dohadovala s EU o zmírnění sankcí, uvedly moskevské noviny s odkazem na interní dopis ruského průmyslového sdružení Askond. Mluvčí Mars Russia řekla, že se společnost nebude vyjadřovat. Food Drink Europe uvedla, že žádost neobdržela a nepodnikla žádné kroky, aby tak učinila.

také číst

Propagační Eurojackpot online

Jedna věc je jasná: tlak na EU a její spojence v Severní Americe, aby přizpůsobili narychlo uvalené sankce každodenní realitě. Ostatně neexistují žádné známky toho, že by se Rusko vzdalo – a ekonomika bude pravděpodobně muset v takových podmínkách žít mnoho let. Současně také Kreml používá technické argumenty k tomu, aby využil svůj bojující vývoz plynu, ropy a obilí k vytvoření sentimentu pro uvolnění sankcí.

Rusko dosahuje alespoň propagandistického úspěchu. Ostatně prezident Vladimir Putin vždy zdůrazňuje – například ve svém červnovém projevu na petrohradském ekonomickém fóru, který se setkal s velkým ohlasem –, že sankce doléhají více na Evropu a její spojence než na ruskou ekonomiku.

Kreativní správa Nord Stream 1

Nejvýraznějším příkladem kreativního řízení sankcí je turbína Nord Stream 1 plynovodu Siemens, která se po údržbových pracích zasekla v Kanadě. Vzhledem k tomu, že na základě kanadských sankcí nesměl být dodán do Ruska, byl nejprve oficiálně odeslán do Německa.

Sankce zde neplatí, lze to tedy vymáhat. Ministr hospodářství Robert Habeck (Zelení) říká, že Rusko by nemělo dostat žádnou záminku ke snížení množství plynu.

To také ukazuje, jak se diskuse otočila. Bezprostředně po začátku války generální ředitel BASF Martin Brudermüller odolal populárním požadavkům, aby Německo ukončilo své dodavatelské smlouvy s Ruskem.

Zlepšení jsou vzhledem ke skutečnosti nutné i v jiných oblastech. Minulý týden EU nejen zpřísnila sankce na obchod se zlatem a šperky, ale také oslabila detaily předchozích sankčních balíčků. Ale došlo ke komunikaci: první tisková zpráva Evropské rady uváděla, že EU usnadňuje údržbu letadel.

také číst

Pokud jde o hon za aktivy, jako jsou jachty nebo vily, Německo postupuje mnohem pomaleji

Ruská média tehdy jásala nad údajně významnými ústupky EU a akcie Aeroflotu letěly vzhůru. Ostatně ruskému letectví hrozí zastavení, pokud nebudou náhradní díly.

Bruselští komunikátoři mezitím větu o letectví z online verze svého sdělení vymazali. Lidé blízcí Evropské komisi usoudili, že rezoluce EU vůbec nebyly o ústupcích vůči Rusku.

Původní sankční balíček spíše zakazoval evropským výrobcům letadel, jako je Airbus, předávat údaje související s bezpečností organizaci OSN pro bezpečnost letectví, ICAO, s formálním odůvodněním, že Rusko je členem výboru. Tato chybná konstrukce samotného balíčku sankcí byla odstraněna přidáním pravidel. Pohádka o měkké EU se však již dostala k ruskému publiku.

Kreml zaznamenal úspěch i v otázce pšenice: klesající dodávky do zemí třetího světa souvisí také se skutečností, že EU ztěžuje platby, tvrdí Moskva už měsíce. Pro zajištění exportu je proto nutné podrobit se sankcím.

také číst

Voják stojí na poli v Záporoží na Ukrajině během sklizně

Evropané to zatím odmítají. Minulý týden však Rada EU pravidla vyjasnila a zahrnula výjimky pro finanční transakce s ruskými státními organizacemi, pokud jsou nezbytné pro globální obchod se zemědělskými produkty, hnojivy, ropou nebo léky. „To je v souladu s bojem proti falešnému tvrzení, že sankce EU způsobují nedostatek potravin a energie na celém světě,“ řekla mluvčí Komise WELT.

Kromě toho jsou povoleny finanční operace při dovozu plynu, titanu, hliníku, mědi, niklu, palladia nebo železa z Ruska do Evropského hospodářského prostoru.

Západní značky ztrácejí na přitažlivosti

Západní značky mezitím ztrácejí na ruském trhu svou přitažlivost i proto, že ti výrobci, kteří zemi vůbec neopouštějí, často zastavují reklamní kampaně a omezují sortiment. Přesto neexistují žádné překážky v nabídce: podle průzkumu trhu NielsenIQ klesl podíl zahraničních značek v ruských nákupních centrech oproti loňsku o čtyři procentní body na 17 procent.

Ruští výrobci to dokázali dohnat především v pivu na úkor společností Heineken a Anheuser-Busch-Inbev, které do trhu výrazně investovaly. Ruští výrobci také znovu získávají podíl na trhu s lihovinami, výrobky pro osobní péči a občerstvením. Výzkumníci trhu analyzují, že na rozdíl od předchozích let již nejsou západní značky pro image supermarketů podstatné.

Zdá se však, že ne všechny produkty jsou zaměnitelné. Nově vytvořené ruské značky CoolCola, Street, Fancy, Fantola a Chernogolovka Kola, které mají nahradit ukončené nabídky Coca-Coly, mají tržní podíl pouhých pět procent.

Zde si můžete poslechnout naše WELT podcasty

Zobrazení vloženého obsahu vyžaduje váš odvolatelný souhlas s přenosem a zpracováním osobních údajů, neboť poskytovatelé vloženého obsahu tento souhlas vyžadují jako poskytovatelé třetích stran. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Nastavením přepínače do polohy “zapnuto” s tím souhlasíte (což lze kdykoli odvolat). Patří sem také váš souhlas s předáním některých osobních údajů do třetích zemí, včetně Spojených států amerických, v souladu s čl. 49 odst. 1 písm. a) GDPR. Více informací o tom najdete. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat pomocí přepínače a ochrany soukromí v dolní části stránky.

„All About Stocks“ je každodenní záběr obchodního úvodníku společnosti WELT o akciovém trhu. Každé ráno od 7 hodin s finančními novináři z WELT. Burza pro odborníky a začátečníky. Přihlaste se k odběru podcastu na Spotify, Apple Podcasts, Amazon Music a Deezer. Nebo přímo přes RSS kanál.

Leave a Comment

Your email address will not be published.