Setkání Erdogana a Putina: Rusko-turecké přátelství z rozumu

Stav: 08.05.2022 04:43

Již podruhé od začátku války na Ukrajině se k jednání sešli ruský prezident Putin a turecký prezident Erdogan. Není to setkání přátel – ale dvou, kteří vědí, že se potřebují.

Christina Nagel, ARD Studio Moskva

V předvečer schůzky mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov naznačil, že agenda je obtížná: bude zahrnovat silnější spolupráci ve vojensko-technickém sektoru, v oblasti energetiky a ekonomiky. O globálních problémech. Ale samozřejmě i pro regionální krize a konflikty.

Christina Nagelová

“To zahrnuje Sýrii a Ukrajinu. Je to dobrá příležitost k výměně názorů na to, jak účinná je dohoda pro vývoz obilí z ukrajinských přístavů,” řekl Peskov. Pro ruskou stranu je hlavním problémem, že nyní – jak bylo dohodnuto s pomocí Turecka a OSN – byla zrušena omezení na vývoz ruského obilí a hnojiv.

Turecko – důležitý partner v době války

Pokud jde o sankce, Turecko obecně hraje pro Rusko důležitou roli, říká Amur Gadgijev, ředitel Centra pro studium moderního Turecka v Moskvě. V současné geopolitické situaci umožňují plynovody TurkStream a Blue Stream dodávky plynu nejen do Turecka, ale i dále – do zemí východní Evropy, Pobaltí a střední Evropy. Jde o jakousi platformu pro diverzifikaci dodávek ruských surovin.

Turecko podle Gadgieva nastupuje i tam, kde dochází k produktovým a dodacím úzkým místům kvůli stažení západních společností z ruského trhu. Protože i když turecký prezident Recep Tayyip Erdogan kritizuje ruskou invazi na Ukrajinu, neúčastní se západních sankcí.

Spolupráce v energetických otázkách…

Naopak, Turecko nadále pracuje ve svém zájmu, aby se stalo globálním obchodním a dopravním centrem, vysvětluje ruský politolog Vladimir Avatkov: „V této souvislosti je zásadně důležité, aby uzavřely partnerství za účelem otevření nových obchodních tras. Od severu k jihu a od západu k východu.“

Pragmatismus, který Kreml oceňuje a používá. Pro Moskvu má spolupráce v oblasti energetiky a vojenských technologií nejen ekonomický charakter, ale i strategický – vždyť Turecko je členem NATO.

…a ve vojenské oblasti

Turecko před několika lety zakoupilo systém protiraketové obrany S-400 od Ruska, což jeho spojence značně pohoršilo. Nyní se spekuluje o novém obchodu: o možné spolupráci na poli tureckých bojových dronů Bayraktar. “Z technologického hlediska a jejich vhodnosti použití se ukázaly jako bezpečné a efektivní systémy. Domnívám se proto, že zájem o spolupráci s Tureckem v této oblasti není skutečně překvapením,” říká expert na ruské Turecko Gadgijev.

Je docela možné, že turecký prezident zde začne překonávat jednu ze svých hlavních obav. Erdogan by byl rád, kdyby mu Kreml dal zelenou k zahájení vojenské operace proti Kurdům v Sýrii. Moskva a Teherán to zatím popírají.

Nejen v Sýrii, ale i v Libyi nebo v konfliktu o kavkazskou oblast Náhorního Karabachu zastupují Moskva a Ankara odlišné zájmy a stojí na různých stranách.

Vztahy mezi oběma zeměmi – někdy komplikované, ale vzájemně výhodné.

Putin přijímá Erdogana v Soči

Christina Nagel, ARD Moskva, 4. srpna 2022 20:46

Leave a Comment

Your email address will not be published.