Vojáci před zničenou školní budovou ve vesnici Oleksandrivka v Chersonské oblasti. Ukrajina hlásí přesuny ruských jednotek směrem k Chersonu

Ukrajina bombarduje strategicky důležitý most

 1. Hlavní stránka
 2. politika

Vytvořil: Aktualizováno:

Pozdě: Černá Franziska

Oddělené

Moskva oznamuje koupi největší ukrajinské uhelné elektrárny. Kyjev hlásí územní zisky na jihu. Zprávy o vojenských událostech ve válce na Ukrajině.

 • Rusko Zřejmě stahování vojáků do regionu Cherson společně: Ukrajina plánuje protiútok.

  ruský útok v obytném domě a hotelu v Bachmut: Podle všeho nejméně dva mrtví, čtyři zranění.

 • Ukrajina ZPRÁVY územní zisky: Vesnice byla údajně “vyčištěna ruskými okupačními silami”
 • to News-Ticker na Vojenská situace ve válce na Ukrajině neustále aktualizovány.

Aktualizace ze dne 27. července 22:01: Rusko zřejmě stále více soustřeďuje své jednotky v Chersonské oblasti. Ukrajinským novinám to řekl tajemník Národní bezpečnostní rady Ukrajiny Oleksij Danilov Nezávislý Kyjev hlášeno ve středu.

Rusko zřejmě soustřeďuje vojáky v Chersonské oblasti – Ukrajina-Zprávy

Velká část Chersonského regionu je od začátku března okupována Ruskem. Nyní začal velmi silný pohyb ruských jednotek směrem na Cherson, řekl hlasitě Oleksij Danilov. Nezávislý Kyjev ve středu s “Přitahují další síly.” Politik však prohlásil, že ukrajinské síly jsou odhodlány pokračovat v protiútoku za osvobození jižní Ukrajiny.

Již dříve se vědělo, že ukrajinská armáda ve středu bombardovala strategicky důležitý most v Chersonu, který ruská armáda využívala jako zásobovací trasu.

Vojáci před zničenou školní budovou ve vesnici Oleksandrivka v Chersonské oblasti. Ukrajina hlásí pohyby ruských jednotek směrem k Chersonu (soubor z 23. července 2022). © IMAGO/Sergej Bobylev/ITAR-TASS

Ruský útok na dům a hotel v Bachmutu způsobil počet obětí v ukrajinské válce

Aktualizace k 27. červenci, 15:36: V úterý ruské síly údajně zaútočily na hotel a bytový dům ve městě Bachmut v Doněcké oblasti. Informují o tom noviny Nezávislý Kyjev Úterní odpoledne s odvoláním na státní pohotovost. Při útoku zemřeli nejméně dva lidé a čtyři byli zraněni. Informace nebylo možné nezávisle ověřit.

Ukrajina-News: Federální vláda oznámila dodání systému protivzdušné obrany Iris-T do konce roku

Německá vláda ve středu potvrdila, že slíbený systém protivzdušné obrany Iris-T bude Ukrajině dodán ještě letos. “Předpokládáme, že systém by mohl být na Ukrajině do konce roku,” řekla ve středu v Berlíně náměstkyně mluvčí vlády Christiane Hoffmannová.

Ukrajinská armáda zřejmě zahajuje protiofenzívu v okupovaném Chersonu

Aktualizováno 27. července 12:03: Protiofenzíva v okupovaném Chersonu (jižní Ukrajina): Ukrajinská armáda bombardovala důležitý strategický most. Jako důkaz zveřejnil relevantní video.

Kirill Stremusov, Ruskem jmenovaný zástupce vedoucího Chersonské regionální správy, útok potvrdil. Útok „v žádném případě neovlivní výsledek bojů“, uvedl ve videozprávě.

Ruská armáda používala most Antonivka jako důležitou zásobovací cestu do Chersonu. “Okupanti se musí naučit přeplavat řeku Dněpr,” napsal na Twitteru o nejnovějším vývoji ukrajinský prezidentský poradce Mychailo Podoliak.

Ukrajina válka: Pohled na přístav Cherson v červenci 2022
Fotografie pořízená 19. července: přístav Cherson, hlavní město Chersonské oblasti © STRINGER

Ukrajina-News: Wagner Group se zaměří na elektrárnu na východní Ukrajině

Aktualizováno 27. července 11:41: Žoldáci z „Wagnerovy skupiny“ loajální k Moskvě možná „takticky postupovali“ kolem elektrárny Wuhlehirsk na Donbasu. Informovalo o tom britské ministerstvo obrany ve své pravidelné aktualizaci o válce na Ukrajině.

Podle nepotvrzených zpráv je Wagnerova skupina zapletená s vládou kolem šéfa Kremlu Putina. Údajně bojovala v Sýrii, Středoafrické republice a dříve na Ukrajině.

Generální štáb ve válce na Ukrajině: Putinovi vojáci zřejmě sestřelili své vlastní vrtulníky

Aktualizováno 27. července 9:51: “Autgol” pro ruské jednotky: omylem sestřelili jeden ze svých vrtulníků. Incident se podle generálního štábu Ukrajiny odehrál v Chersonské oblasti. Hlásí to Nezávislý Kyjev. Informace zpočátku nebylo možné nezávisle ověřit.

Válka na Ukrajině: stín vrtulníku v pšeničném poli v oblasti Kyjeva.
Ruská armáda údajně během války na Ukrajině sestřelila jeden ze svých vrtulníků (obrázek). © SERGEI SUPINSKY/AFP

Ukrajina hlásí územní zisky: vesnice údajně „vyčištěná ruskými okupačními silami“

Aktualizace ze dne 27. července, 8:23: Podle ozbrojených sil Ukrajiny byli schopni dosáhnout územních úspěchů v Chersonské oblasti. Vojákům se podařilo dobýt zpět města Andrijwka a Losowe. “Andriyivka byla konečně osvobozena a očištěna od ruských okupačních sil,” řekl v úterý večer mluvčí ukrajinských ozbrojených sil. Invaze jsou součástí ukrajinských protiofenzívy na jihu země. Informace nelze nezávisle ověřit. Deklarovaným cílem Kyjeva je znovu dobýt důležité strategické body podél Černého moře.

Ruští vojáci obsadili největší ukrajinskou uhelnou elektrárnu

Aktualizováno 26. července 20:11: V Doněcké oblasti (východní Ukrajina) ruští vojáci tvrdí, že ovládli největší ukrajinskou uhelnou elektrárnu u Svitlodarsku. O dopadení již informovala doněcká separatistická média. Fotografie by měly dokazovat přítomnost ruských žoldáků takzvané Wagnerovy skupiny před administrativní budovou. Podle dalších zpráv ale boje kolem areálu elektrárny, které trvají od konce května, pokračují. Informace nelze nezávisle ověřit.

Ukrajinský generální štáb se ve své situační zprávě 26. července večer o elektrárně dále nezmínil. Místo toho vojenské vedení hlásilo pouze boje o západní Semyhirju. V ranní zprávě se ještě hovořilo o náletech na ukrajinské pozice v místě elektrárny.

Civilisté zabití ve válce na Ukrajině: Vojenský guvernér informuje o Telegramu

Aktualizováno 26. července 16:03: Rusko zahájilo raketové útoky na základnu “Mezinárodní legie” se zahraničními bojovníky. U Kostjantynivky (Doněcká oblast) bylo zabito několik desítek cizinců, většinou Poláků. Zprávu oznámilo ruské ministerstvo obrany. Informace nelze nezávisle ověřit.

Mezinárodní legie bojující v ukrajinské armádě podává pouze ojedinělé informace o vlastních ztrátách a žádné informace o složení dobrovolnické jednotky, ve které jsou i Němci.

První zpráva z 26. července: Kramatorsk/Doněck – OSN oficiálně zaznamenala více než 5200 zabitých civilistů po celé Ukrajině od ruské invaze na Ukrajinu. Počet neustále roste. V bojích v Doněcké oblasti zahynulo více civilistů.

Civilisté zabití ve válce na Ukrajině: Vojenský guvernér informuje o Telegramu

V ukrajinské části Doněcké oblasti zahynuli tři lidé a osm bylo zraněno, řekl Telegramu vojenský guvernér Pavlo Kyrylenko. Mrtví byli v následujících městech:

 • Krasnohořivka
 • Marjinka
 • Soledad

“V Doněcké oblasti není jediná osada, která by nebyla bombardována a byla bezpečná nebo relativně bezpečná,” řekl později Kyrylenko v televizi.

Sčítání civilních obětí OSN: Nejvyšší počet v separatistických oblastech

Počty civilních obětí v obou částech Doněcka se velmi liší. V části ovládané Ukrajinci jich úřady vyčíslily na 642. Kromě toho bylo 1600 zraněno.

Naproti tomu v separatistické části bylo zabito téměř 760 civilistů a zraněno přes 2400. Informace poskytnuté oběma stranami nelze nezávisle ověřit. (dpa/AFP/frs)

Leave a Comment

Your email address will not be published.