24. února Rusko zahájilo útočnou válku proti Ukrajině.  Město Chuhuiv bylo bombardováno první den války.  Třiapadesátiletá učitelka Helena stojí před nemocnicí.

Ukrajina-Zprávy: Ruští vojáci mučí civilisty

  1. Hlavní stránka
  2. politika

Vytvořil:

Pozdě: Tobiáš Utz

Oddělené

Situace ve válce na Ukrajině se nadále zhoršuje – vojensky, humanitárně i diplomaticky: zprávy v pondělí 25. července.

  • Ruští vojáci mučí civilisty: Zpráva Human Rights Watch
  • Válka na Donbasu: Nové podrobnosti o vojenské situaci
  • Poznámka redakce: Všechny zprávy o konfliktu na Ukrajině si můžete přečíst v tomto titulku. Některé informace pocházejí od válčících frakcí ve válce na Ukrajině a nelze je přímo a nezávisle ověřit.

+++ 15:00: V Kyjevě byl zřejmě zatčen ruský kolaborant s ruskými ozbrojenými silami. Stejně jako zpravodajský portál Nezávislý Kyjev 41letý muž údajně poslal do Moskvy četné fotografie tras rozmístění ukrajinských jednotek od dubna 2022. Podle zprávy je obviněn z předávání informací Rusku o kontaktu na okupovaných územích. Informace nelze nezávisle ověřit.

+++ 14:00: Podle ministra obrany Oleksija Reznikova ukrajinské síly zničily 50 ruských muničních skladů americkými přesnými střelami. “To narušuje jejich dodavatelské řetězce a připravuje je o schopnost aktivně bojovat a dostat naše síly pod těžkou dělostřeleckou palbu,” řekl Reznikov v ukrajinské televizi. To dokazuje rostoucí vliv více mobilních střel dodávaných americkými „Himars“ v boji. Resnikovova prohlášení nejsou nezávisle ověřitelná.

+++ 12:15: V Chersonu podle ukrajinské tajné služby sídlí i nechvalně známá pořádková policie Berk v ruské armádě. Podle situační zprávy by to nyní mělo zlomit odpor v okupovaných oblastech, jako je Cherson. To však nelze nezávisle ověřit. V roce 2014 se jednotky Berk, dříve podřízené Ministerstvu vnitra Ukrajiny, podílely na potlačování proevropských protestů na Ukrajině. Poté, co proruský prezident Viktor Janukovyč uprchl, je vláda v Kyjevě rozehnala. Na Krymu, který byl ilegálně anektován Ruskem, však byla speciální jednotka stále vítána.

Rusko v ukrajinské válce
Ruský voják ve zničeném Mariupolu. (Archivní foto) © Alexander Nemenov / AFP

+++ 11:00: To, co hlásí lidskoprávní organizace „Human Rights Watch“ (viz aktualizace z 10.15), potvrzuje i ukrajinská bezpečnostní služba. Zpravodajský portál Kyiv Independent uvádí, že ruské jednotky mučí civilisty. Podle zprávy se to týká především Chersonské oblasti. “Oběti jsou vystaveny psychickému nátlaku, násilí a vyhrožování smrtí,” uvedla v pondělí bezpečnostní služba Ukrajiny. Informace nelze nezávisle ověřit.

Zprávy o válce na Ukrajině: Ruští vojáci mučí civilisty

+++ 10:15: Ruské jednotky mučí a unášejí civilisty v okupovaných oblastech Cherson a Záporoží. To je závěr lidskoprávní organizace „Human Rights Watch“ ve zprávě. Říká, že ruští vojáci v regionech „mučili, nezákonně zatýkali a násilně mizeli civilisty“. Váleční zajatci jsou na Ukrajině vystaveni mnoha metodám mučení.

+++ 9:30: Podle hodnocení britského ministerstva obrany stojí Rusko před dilematem buď „poskytnout zdroje pro ofenzívu na východní Ukrajině, nebo posílit obranu na západě“. Podle situační zprávy ministerstvo také identifikovalo zařízení na přestavbu a renovaci vojenských vozidel s nejméně 300 poškozenými vozidly v ruské Belgorodské oblasti. To však nelze nezávisle ověřit.

Ukrajinské válečné zprávy: Těžké boje na Donbasu

+++ 08:45: Zdá se, že na Donbasu pokračují tvrdé boje. V pondělí ráno to oznámila ukrajinská vláda v Kyjevě. Ozbrojené síly se účastní zejména střetů na východě a jihovýchodě unie mezi městy Slovjansk a Kramatorsk (Doněcká oblast). “Nepřítel zahajuje útok nedaleko Spirne, boje pokračují,” uvedl ukrajinský generální štáb ve své situační zprávě. Toto nelze nezávisle ověřit.

+++ 08:00: Generální štáb Ukrajiny zveřejnil čísla ruských ztrát ve válce na Ukrajině. Podle toho už padlo téměř 40 tisíc vojáků.

Ukrajinské válečné zprávy: Rusko možná buduje dobrovolnické prapory

První zpráva z pondělí 25. července 07:00: Kyjev/Moskva – Americký institut pro studium války (ISW) předpokládá, že Kreml bude pokračovat v budování dobrovolnických regionálních praporů. Podle ISW Rusko „využívá náborové úsilí soukromých vojenských společností k vytvoření bojové síly“, přičemž poznamenalo, že skupina Wagner aktivně nabírá nábor pro nasazení na Ukrajině. ISW také uvádí, že ruské síly provedly pozemní útoky severozápadně od Slovianska, východně od Siverk, jižně od Bakhmutu a v Chersonské oblasti. Informace nelze nezávisle ověřit. (dělat s dpa/AFP)

Leave a Comment

Your email address will not be published.