Výrobu zastaví 16 procent firem

Výrobu zastaví 16 procent firem

Vysoká pec duisburgské ocelárny Thyssen-Krupp

Část energeticky náročných ekonomik již kvůli rostoucím nákladům na energie a vysoké spotřebě plynu odstavuje výrobu.

(Foto: imago images/simme)

Berlín Vzhledem k tomu, že ceny energií stoupaly, stále více společností opouští výrobu nebo již omezuje svůj provoz. Vyplývá to z průzkumu Německé obchodní a průmyslové komory (DIHK), který má Handelsblatt k dispozici mezi 3500 společnostmi.

Snížit výrobu chce 16 procent průmyslových podniků. Téměř čtvrtina z nich už to podle nich udělala a další čtvrtina tak činí.

Přibližně polovina společností tvrdí, že stále plánují relevantní akce. “To jsou alarmující čísla,” říká Peter Adrian, prezident DIHK. „Řada firem nemá jinou možnost, než výrobu zavřít nebo přemístit.

Ekonomové to ale také považují za chytrý vývoj, pokud jde o úsporu energie, zejména plynu. „Dokud budou všichni platit za plyn stejnou cenu, znamená to, že dojde ke snížení výroby, kterému se lze vyhnout tím nejekonomičtějším způsobem,“ vysvětluje ekonom z Bonnu Christian Bayer.

Tagus Top-Jobs

Najděte nejlepší práci hned teď a
být informován e-mailem poštou

S nižšími náklady lze rychleji plnit zásobníky a v zimě není v Německu šance na nedostatek plynu. Vzhledem k hrozbám Ruska opětovným vypnutím plynu je toto nebezpečí ještě odvráceno.

Vysoká spotřeba plynu a rostoucí náklady na energii: společnosti zastavují výrobu

Podle DIHK je zasaženo zejména energeticky náročné hospodářství. Jedná se o ocelářský, sklářský a papírenský průmysl. 32 procent tohoto sektoru chce omezit nebo zastavit výrobu. Osm procent už tak učinilo.

Diagram

Pro prezidenta DIHK Adriana je věc jasná. “To, co v současné době pozorujeme z hlediska poklesu spotřeby průmyslových plynů, je způsobeno především odstávkou strojů a továren,” říká. Určitě existují možnosti, jak ušetřit energii jejím efektivnějším využíváním. Tomu však často brání právní předpisy. „Politici tím vším strávili příliš mnoho času.

Adrian proto podle vlastních vyjádření navrhl vytvoření zákonné doložky o výjimce, která by dočasně odstranila některé formality. Jako příklady uvedl nutnost nových povolení, když firmy přestavují své elektrárny z plynu na ropu, nebo omezení instalace fotovoltaických instalací.

Diskuse o chladnějších pracovištích při úspoře energie

Steffen Kampeter, generální ředitel Konfederace německých zaměstnavatelských svazů (BDA), vidí další věc: “To platí zejména pro pokojovou teplotu v zimě, ale také pro chlazení v létě.”

Současná pracovněprávní legislativa poskytuje orientační hodnoty teploty na pracovišti. V souladu s tím by nižší hodnoty minimální teploty vzduchu měly být mezi dvanácti a 20 stupni Celsia, v závislosti na závažnosti aktivity.

Výroba

Současná pracovněprávní legislativa poskytuje orientační hodnoty teploty na pracovišti.

(Foto: IMAGO / Kirchner-Media)

Dvanáct stupňů je pro těžkou fyzickou práci a 17-20 stupňů pro méně fyzickou práci. “Dá se zde ušetřit hodně energie, což samozřejmě neznamená, že naši zaměstnanci budou brzy pracovat v mrazu,” řekl DPA zástupce Kampeter. Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck (Zelení) ve čtvrtek představil nová opatření na úsporu energie.

V zimním období by již kancelářské budovy a veřejné prostory neměly být všude vytápěny. To platí pro pokoje, které nejsou pravidelně obsazeny. Ministerstvo jmenuje chodby, velké sály, vestibuly nebo technické místnosti.

>>Přečtěte si zde: Habeck chce balíčkem opatření předejít plynové krizi

Zůstane to tak šest měsíců. Habeck zatím plošné snížení požadavků na teplotu pro zaměstnavatele vylučoval. Namísto toho by společnosti, které spotřebují více než deset gigawatthodin ročně, měly mít povinnost investovat do energetické účinnosti. Ministr hospodářství chce nařídit, že opatření, která se ekonomicky vrátí do dvou let, musí být realizována a plánována již nyní.

Aukce plynu pro zajištění dodávek plynu by měly začít na podzim

Očekává se, že v říjnu začne také avizovaný model aukce plynu. Podle zprávy Frankfurter Allgemeine Zeitung by první nabídky měly být podávány od 15. září. Tento model má povzbudit průmyslové uživatele k úsporám plynu.

Pokud firma určité množství nakoupeného plynu nespotřebuje, platí se za něj. Tento plyn lze následně skladovat. Aukční model je „velkým krokem vpřed“, říká ekonom Benjamin Mol z London School of Economics. K tomu ale muselo dojít do podzimu.

>>Přečtěte si zde: Záchrana federální vlády Uniper stojí

Spolková síťová agentura podle informací Handelsblattu plánuje vytvořit i aukční model pro případ nedostatku plynu. Nedostatkový plyn by se pak dražil, aby se zjistilo, které společnosti ho nejvíce potřebují.

Jednalo by se o alternativní postup v případě nedostatku dříve plánované státní alokace plynu. Zda a kdy bude tento aukční model použit, zatím není jasné.

Více: Měla by Evropa projevit více odvahy vůči Rusku v otázce plynu?

První zveřejnění: 24.07.22, 15:22

Leave a Comment

Your email address will not be published.