Kaufland účtenka 1996

Zákazník Kauflandu našel účtenku z roku 1996: „Dnes je čtyřikrát větší“

  1. tj
  2. Welt

Vytvořil:

z: Když Hartwig

Rozdělit

Ceny potravin prudce rostou. Zákaznice Kauflandu najde velmi starou účtenku, která jí umožňuje zapamatovat si.

Mnichov – asi každý zná rčení o „starých dobrých časech“. V každém případě ten či onen tvrdí, že dříve to bylo lepší. Zda tomu tak skutečně je, se teprve uvidí. Alespoň ceny v supermarketech a diskontech se hodně změnily. V pobočkách Rewe, Edeka, Kaufland, Aldi, Lidl a dalších jsou některé věci dražší než kdy jindy.

Inflace a válka na Ukrajině přispěly ke zvýšení cen mnoha produktů. Zákazníci nyní musí za mnoho věcí platit více než před několika měsíci a lety. Člověk se rád chtivě oddává vzpomínkám na dřívější doby, kdy byly náklady na nákupy ještě nižší.

Zákazník Kauflandu najde starou účtenku – tehdy byly ceny produktů mnohem levnější

Zákaznice Kauflandu učinila náhodný objev, který ji přenesl do jiného časového období. Fotku toho, co našla, zveřejnila na Facebooku a napsala: „Při hledání knihy jsem našla záložku. Účtenka ze dne 11.09.1996.” Účtenka byla z doby, kdy se v Německu neplatilo v eurech, ale v německých markách.

Od roku 2002 1. ledna Němci platí v hotovosti eurem, jehož směnný kurz byl stanoven v roce 1999. v souvislosti s německou markou. Jedno euro má hodnotu 1,95583 DM, tedy téměř dvojnásobek předchozí měny. Porovnáte-li tento převodní vzorec, účtenka nalezená zákazníkem Kauflandu někdy vypadá jako rok 1990 téměř nebeský.

Káva značky Onko (pravděpodobně 500 gramové balení) byla zákazníkům Kauflandu k dispozici v roce 1996. za 5,55 DM. Onko později převzal kávovar Jacobs a podobné 500gramové balení Jacobs Auslese nyní podle kaufland.de stojí 5,79 €. Navíc 5 kilogramů cibule stojí spotřebitele pouze 2,79 D-Marek. Dnes už 1 kilogram sítí stojí hodně přes euro, takže extrapolací je to skoro čtyřikrát dražší než v polovině 90. let.

Tato účtenka Kaufland z roku 1996 kupec nalezen doma. © Snímek obrazovky / facebook.com

Účtenka z Kauflandu z 90. let: „Účtenky jsou dnes čtyřikrát větší“

Někteří další uživatelé Facebooku vyjádřili v komentářích k nálezu účtenky rozhořčení nad bývalou německou měnou. „Chci zpět DM,“ říká, nebo jednoduše „DM“ se srdíčkovým emoji. Oproti dnešním účtenkám uživatel pozitivně vyzdvihl i další detail ve staré účtence. „Dnes jsou samotné účtenky čtyřnásobné,“ napsala.

V tom má naprostou pravdu. Zákazníci si v dnešní době neustále stěžují na obrovské účtenky, které dostávají v supermarketu i za velmi malé nákupy. Zákazník Rewe se nedávno rozčílil, protože účtenka obsahovala „více reklamy než nákupů“. Penny také naštvala zákazníka, když dostal 28palcovou účtenku na pět položek.

Značka D k euru: před a po srovnání zaostává, pokud jde o převod čistého směnného kurzu

Ale pokud jde o náklady, srovnání před a po zaostává. Jednoduché srovnání směnného kurzu by více než zdvojnásobilo tehdejší ceny. Tento jednoduchý výpočet však není správný. Jednoduchý převod poskytuje klamné srovnání, které nedává smysl. Kromě toho je nutné zahrnout změny inflace a kupní síly v Německu, aby se vytvořil spravedlivý benchmark.

Obecně se ukazuje trochu jiný obrázek. Stručně řečeno, kupní síla v Německu od konce 80. let každým rokem neustále klesá. Ale ne v takovém rozsahu, který by se převáděl z předchozích cen značky D na dnešní ceny v eurech. (kh)

Leave a Comment

Your email address will not be published.