Zpráva o jízdě elektromobilu Kia EV6 GT​: Působivé zrychlení

Zpráva o jízdě elektromobilu Kia EV6 GT​: Působivé zrychlení

Elektromobil Kia EV6 GT o výkonu 430 kW bude dosud nejvýkonnějším modelem značky. Tím se model dostává do sféry Porsche Taycan – alespoň pokud jde o řízení. Kia jednou našeho autora pustila na chvíli za volant.

Kia EV6 a Hyundai Ioniq 5, oba založené na stejném technickém základu, zpopularizovaly rychlé nabíjení se svými 800voltovými úložnými systémy. Kia nyní přináší zákazníkům 4,70 m pětimístný EV6 jako verzi GT s 430 kW a 740 Nm. To je možné díky stejné technologii, která také urychluje rychlé nabíjení: 800voltová baterie také umožňuje vyšší toky energie v opačném směru.

Jízdní vlastnosti tak dosahují úrovně vozů jako Porsche Taycan nebo Audi A6 e-tron: Kia slibuje zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,5 s a maximální rychlost 260 km/h. Zůstává se stejnou baterií jako Kia EV6 se 77,4 kWh, která dosahuje dojezdu až 424 kilometrů podle WLTP. S 800 volty lze EV6 GT za dobrých podmínek nabít z 10 na 80 procent za 18 minut.

Nechybí rozšířené podběhy kol, luxusní spoilery nebo dobře viditelné otvory pro přívod vzduchu. Aniž bychom tolik říkali, Kia EV6 GT vypadá spíše jako EV6 s již dostupným designovým paketem GT. Uvnitř i venku Kia EV6 GT téměř úplně postrádá výkon BMW i4 M50 nebo Mercedesu AMG EQS 53.

Z dálky jen 21palcová kola ukazují, jaká verze je odemčená, aby měla tolik výkonu. Teprve při bližším zkoumání si všimnete některých aerodynamických dodatečných detailů a jasně zelených ozdobných prvků. Novinkou u GT je také přepínač jízdních režimů včetně driftu na volantu.


Malá poznámka k odemčené variantě Kia EV6.

Na přední nápravě pracuje elektromotor o výkonu 160 kW, na zadní nápravě výrazně silnějších 270 kW – to dává z hlediska jízdní dynamiky smysl, tah 470 kW je obrovský. Elektronicky řízený brzdový diferenciál s funkcí uzávěrky proto pomáhá přeměnit vysoký výkon na maximální výkon i v zatáčkách. Kola s nejlepší přilnavostí dosahují nejvyššího točivého momentu.

Geniální Kia Stinger už dokázala, že Kia umí i podvozek, takže pozadu nezůstává ani EV6, která je přirozeně o něco těžší kvůli baterii. Skvěle snáší zrychlení, vysoké rychlosti v zatáčkách a změny zatížení.

Akcelerace je impozantní, ale bohužel brzdový systém téměř 2,3t vážícího crossoveru příliš nedrží, což podle všeho má i Stinger. Brzdy (přední 38cm, zadní průměr 36cm) mají sice pevný záběr, ale nedají se dávkovat tak citlivě jako u podobně výkonných sporťáků. Obdobná situace je s chováním při řízení. Kia EV6 GT si jako přísloví poradí i s rychlými změnami zatížení, ale měla by nabídnout bezprostřednější zpětnou vazbu od přední nápravy. Také na dobrých sportovních sedadlech sedíte trochu moc vysoko.

S ohledem na bohatý výkon a sportovní jízdní vlastnosti není radno podceňovat komfortní prvky minimálně kolem 70 000 eur EV6 GT, sportovní sedadla jsou nezvykle vysoká, ale přesvědčí dobrými vlastnostmi na dlouhou vzdálenost.

Informace poskytují dvě 12,3palcové obrazovky, z nichž jedna je dotyková. Dobře funguje i ovládání tlačítky na volantu a trochu matoucí je dvojitá spínací lišta ve středové konzole. Stejně jako ostatní modely Kia/Hyundai postrádá EV6 ovládání pouze hlasem. Bohužel Korejci ještě nejsou na úrovni značek jako Polestar, Audi nebo BMW.

Dobrý dojem v interiéru zůstává i vzadu. Pohodlně se sem vejdou dva dospělí, i když u sportovního modelu můžete očekávat lepší obrysy zadní lavice. Zavazadlový objem 480 litrů lze sklopením zadních sedadel zvětšit na 1260 litrů. Kufr má vpředu ubohých 20 litrů. Pozor: užitečné zatížení je pouze 350 kilogramů.


(f.p.i.)

Na hlavní stránku

Leave a Comment

Your email address will not be published.